zwiń

Wyłączniki czasowe do gniazd elektrycznych – na co zwrócić uwagę?

Oszczędność energii elektrycznej jest ważna w gospodarstwie domowym. Czy znasz już prosty sposób, który pozwoli Ci zarządzać zużyciem prądu? Dzięki programatorowi czasowemu zmniejszysz swoje rachunki.

Z tego artykułu dowiesz się:
– do czego służy programator czasowych
– gdzie wykorzystuje się czasowe wyłącznikiem
– jakie są rodzaje programatorów czasowych
– na które parametry trzeba zwrócić uwagę wybierając czasowy wyłącznik do gniazdka

Optymalizacja kosztów energii elektrycznej w gospodarstwie domowym z pewnością zainteresuje wszystkich, dla których ważna jest oszczędność. W zarządzaniu zużyciem prądu może pomóc niewielkie urządzenie, jakim jest wyłącznik czasowy do gniazdka. Dzięki temu prostemu w obsłudze narzędziu można wygodnie sterować czasem pracy urządzeń pobierających większą moc.

Czym jest i do czego służy wyłącznik czasowy do gniazdka?

Programator czasowy do gniazdka jest niewielkich gabarytów urządzeniem służącym do sterowania obwodami elektrycznymi. Pozwala on zautomatyzować włączanie i wyłączanie różnych sprzętów pobierających energię elektryczną. Dzięki swojej konstrukcji, wyłącznik czasowy, jak sugeruje nazwa, pracuje w zaprogramowanym wcześniej przedziale czasu.

W jakich sytuacjach warto zastosować programator czasowy?

Wyłącznik czasowy sprawdzi się w charakterze urządzenia sterującego pracą różnych domowych sprzętów. Gniazdo z wyłącznikiem czasowym najczęściej wykorzystywane jest do włączania i wyłączania bojlera elektrycznego, pralki, zmywarki lub klimatyzatora. Można także wykorzystać je do regulacji czasu pracy komputera, np. w celu wprowadzenia kontroli rodzicielskiej. Z programatorów czasowych korzystają miłośnicy akwarystyki, którzy używają ich do zarządzania czasem naświetlania akwarium. Wyłączniki przydają się także do regulowania okresów zapalania się lamp w ogrodzie czy na klatce schodowej. Urządzenia te ułatwiają kontrolę nad poborem energii nie tylko w domu i jego otoczeniu, lecz także w biurach, pomieszczeniach fabrycznych lub instytucjach publicznych.

Rodzaje programatorów czasowych

Programatory czasowe do gniazdek elektrycznych różnią się między sobą budową, wykorzystanym mechanizmem działania oraz stopniem zaawansowania spełnianych funkcji. Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje tych urządzeń: programatory cyfrowe oraz mechaniczne. Ze względu na sposób podłączenia dzielą się na programatory czasowe przeznaczone do gniazdek, programatory na szynę DIN montowane w szafie z bezpiecznikami i programatory podłączane do puszki, przydatne najczęściej wtedy, gdy potrzeba założyć je na stałe. Urządzenia sterujące zasilaniem można podzielić na te przeznaczone do pracy w pomieszczeniach oraz takie, które przystosowane są do montażu na zewnątrz. Duża liczba rodzajów wyłączników czasowych pozwala dobrze dopasować je do indywidualnych potrzeb.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Wybierając programator czasowy do gniazdka warto zwrócić uwagę na kilka parametrów opisujących to urządzenie. Jednym z nich jest zasilanie, które powinno być zgodne z posiadaną instalacją elektryczną. W zależności od potrzeb można wybrać urządzenia z większą lub mniejszą liczbą programów o różnym stopniu zaawansowania. Bardzo istotną cechą jest obciążenie, które wskazuje na to z jakiej mocy sprzętem może współpracować czasowy wyłącznik. Wybierając programator do gniazdka, warto zwrócić uwagę na jego dokładność. Urządzenie cyfrowe wyróżnia się dużą dokładnością ( do jednej sekundy), natomiast analogowe ma zakres błędu w przedziale 5-15 minut. Wiele wyłączników czasowych wyposażonych jest w przydatne dodatkowe funkcje, np. pomiar temperatury, możliwość sterowania za pomocą pilota lub mobilnej aplikacji w smartfonie czy kontrola wentylacji pomieszczenia. Określając oczekiwane wartości wymienionych parametrów, bez trudu można dopasować programator w pełni odpowiadający potrzebom.

Programator czasowy do gniazdka jest urządzeniem przydatnym w gospodarstwie domowym. Dzięki niemu można w prosty i niedrogi sposób zoptymalizować koszty energii. Wyłączniki czasowe dostępne są w wielu opcjach. Różnią się m.in. sposobem montażu, liczbą programów, rodzajem urządzeń z którymi współpracują czy przystosowaniem do pracy na zewnątrz budynku. Wśród nich bez trudu można znaleźć akcesorium najlepiej dostosowane do własnych potrzeb.

 Bogatą ofertę programatorów czasowych znajdą Państwo  tutaj 

div class=”ohi-product-card-container”>

Ostrowski Handel Internetowy Sp. z o.o. – wszystkie prawa zastrzeżone