Uziemienie typu schuko – czym się wyróżnia ?
Postępująca globalizacja nie ominęła również branży elektroinstalacyjnej. Chociaż, wedle powszechnego w Polsce, żartobliwego stwierdzenia, że to my nauczyliśmy Francuzów jeść widelcem, to właśnie z kraju Napoleona przywędrował do nas najbardziej znany typ uziemienia gniazd z charakterystycznym metalowym kołkiem albo tzw. bolcem.
Coraz większą popularność zyskuje jednak typ uziemienia niemieckiego – standard schuko. Uziemienie w takim gnieździe skonstruowane jest w postaci metalowych blaszek umiejscowionych na górze i dole gniazda.
Gniazda mają identyczne parametry elektryczne i funkcjonalność. Czy ma więc znaczenie rodzaj uziemienia, który wybierzemy? Otóż na chwilę obecną ma. Nie wszystkie wtyczki są produkowane w standardzie Uni-Schuko. Standard ten zazwyczaj występuje w markowych produktach typu lodówka, pralka czy telewizor, natomiast różnie jest stosowany np. w lampkach oraz innych prostych urządzeniach – tutaj należy sprawdzić wtyczkę, by wiedzieć w jakim jest standardzie.
Kolory kabli w gniazdku – co znaczą?
Kolory kabli w gniazdku w instalacjach elektrycznych są standardyzowane i mają na celu ułatwienie identyfikacji funkcji poszczególnych przewodów, co ułatwia bezpieczny montaż gniazda. W Polsce i w wielu innych krajach europejskich stosuje się określone kolory zgodnie z normami. Oto, co oznaczają poszczególne kolory przewodów w gniazdku elektrycznym:
Standardowe kolory przewodów elektrycznych:
- Przewód fazowy (L):
- Kolor: Brązowy lub czarny.
- Funkcja: Przewód doprowadzający prąd zasilający. Jest pod napięciem i stanowi potencjalne zagrożenie porażeniem prądem.
- Przewód neutralny (N):
- Kolor: Niebieski.
- Funkcja: Przewód odprowadzający prąd z powrotem do źródła zasilania, tworząc zamknięty obwód. Nie jest pod napięciem w normalnych warunkach pracy.
- Przewód ochronny (PE):
- Kolor: Żółto-zielony.
- Funkcja: Przewód ochronny, który służy do ochrony przed porażeniem prądem, łącząc metalowe części urządzeń z ziemią. W przypadku awarii przewodzi prąd upływowy do ziemi.
Uziemienie typu schuko
Czym różni się gniazdo z uziemieniem typu schuko od standardowych gniazd z uziemieniem kołkowym? Na terenie Polski przeważającym standardem uziemienia jest uziemienie kołkowe. Jest to standard uziemienia, który przyszedł do nas z Francji. Uziemienie gniazda jest wykonane w postaci metalowego kołka.
Coraz większą popularność na naszym rynku zyskują gniazda z uziemieniem typu schuko.
Jest to gniazdo w standardzie niemieckim. Uziemienie jest skonstruowane w postaci blaszek u góry i dołu gniazda.
Obydwa gniazda pełnią taką samą funkcję i mają identyczne parametry elektryczne, zatem pytanie jest jakie gniazdo wybrać. Odpowiedź jest bardzo prosta, ponieważ dla użytkownika końcowego nie ma znaczenia jakie gniazda wybierze.
Wtyczki uni-schuko
Montaż gniazda – jeżeli gniazda występują w dwóch standardach, jak w takim przypadku dostosować odpowiednią wtyczkę. Na szczęście nie trzeba sobie tym łamać głowy…. Wtyczki na naszym rynku wykonane są w standardzie unischuko, oznacza to że urządzenie będzie chronione bez względu do jakiego rodzaju gniazda jest ono podłączone.
Wtyczki, których nie włożymy do gniazda typu schuko
Choć standard uziemienia typu szuka zyskuje na popularności, na rynku nadal są obecne wtyczki, które nie będą pasować do gniazda typu schuko. Takimi przypadkami będą wtyczki bez uziemienia oraz wtyczki tylko z bolcem w standardzie.