zwiń

Sposób na uniwersalne wnętrze

Nic tak nie tworzy odpowiedniego klimatu we wnętrzu, jak odpowiednio dobrane oświetlenie. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest wybór źródeł światła wykonanych w technologii LED, która jest energooszczędna i wszechstronna. Jak więc stworzyć wyjątkowy klimat w naszych wnętrzach za pomocą oświetlenia ledowego? Odpowiedź jest prosta – ściemniacz do LED.

Dlaczego warto wybrać oświetlenie ledowe?

Niekwestionowaną zaletą oświetlenia wykonanego w technologii LED jest energooszczędność. Pobiera ono nawet kilkadziesiąt procent mniej prądu niż klasyczne żarówki. Diody ledowe są przyjazne nie tylko dla naszego portfela, ale także dla środowiska, gdyż nie zawierają szkodliwych dla środowiska naturalnego substancji, a ich długotrwałość wymaga rzadszych wymian żarówek. Zmniejsza to zapotrzebowanie na diody ledowe, a w konsekwencji obniża emisję dwutlenku węgla związaną z ich produkcją i transportem.

Oszczędności te wzrosną dodatkowo, jeśli zamontujemy w domu ściemniacze do LED. Ograniczenie natężenia oświetlenia o 25 procent zmniejszy rachunki za energię elektryczną o jedną piątą.

Działanie i rodzaje ściemniaczy LED

Ściemniacz LED pozwoli nam dowolnie regulować natężenie światła generowanego przez diody ledowe. Ich działanie opiera się na regulacji prądu płynącego do diod LED. Ściemniacz do LED często wyposażony jest w pilot, dzięki któremu możemy zmieniać jasność oświetlenia z dowolnego miejsca w pomieszczeniu. Większość ściemniaczy pozwala regulować natężenie światła w dowolnym zakresie, od zera do stu procent mocy diod. Ściemniacze LED występują w wielu wzorach i kolorach, więc bez problemu dobierzemy model odpowiedni do aranżacji naszego wnętrza. W trudno dostępnych miejscach oraz płytach meblowych doskonale sprawdzi się ściemniacz dotykowy.

Do najpopularniejszych rodzajów ściemniaczy LED zalicza się ściemniacze obrotowe, które występują w wersji elektronicznej i mechanicznej. Ściemniacz obrotowy mechaniczny wyposażony jest w suwak lub pokrętło, które służy do regulacji natężenia światła. Z kolei ściemniacz obrotowy elektroniczny jest bardziej zaawansowany technologicznie i posiada kilka przydatnych udogodnień. Wśród nich znajdziemy wbudowany czujnik ruchu lub zmierzchu oraz funkcję zapamiętywania ustawionego natężenia światła, co pozwala uzyskać pożądany efekt za jednym kliknięciem.

Na rynku znajdziemy również ściemniacze do LED wyposażone w zdalne sterowanie.Pilot pozwoli nam na tworzenie najróżniejszych kompozycji świetlnych z dowolnego miejsca w domu. Dodatkowym plusem jest opcja zapamiętywania ustawień.

Nowoczesnym rozwiązaniem zyskującym coraz większą popularność jest ściemniacz dotykowy. Dzięki temu modelowi jednym dotknięciem włączymy i wyłączymy oświetlenie. Natomiast natężenie światła regulowane jest za pomocą dłuższego przytrzymania panelu dotykowego. Ściemniacze dotykowe montowane są najczęściej pod szafkami kuchennymi.

Jak nadać klimat wnętrzu za pomocą ściemniaczy LED?

Przytłumione i delikatne oświetlenie sprawia, że nasze mieszkanie wydaje się przytulne i przyjazne. Jednak w wielu przypadkach potrzebujemy mocnego źródło światła. Dzięki zastosowaniu ściemniaczy pogodzimy przyjemność z funkcjonalnością. Sterowniki natężenia sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Za pomocą ściemniacza mocne światło w salonie przydatne podczas czytania lub szycia, w jednej chwili zmienimy w nastrojowe oświetlenie, idealne do wieczornego oglądania telewizji. W łazience mniejsze natężenie światła pozwoli nam się łatwiej zrelaksować podczas kąpieli. Przyciemnione światło zastosowane w kuchni nie rozbudzi nas, kiedy w nocy wstaniemy, aby się czegoś napić. W sypialni zaoszczędzi nam ubierania i rozbierania się „po omacku”, które wielu z nas praktykuje w obawie przed zbudzeniem drugiej połówki ostrym światłem. Sprawdzi się również w pokojach dzieci, które często nie lubią spać w kompletnych ciemnościach.

Ściemniacz LED to bardzo przydatny i funkcjonalny gadżet, który dodatkowo pozwoli nam zaoszczędzić. Warto więc wybrać go do naszego domu.