zwiń

Podtynkowe radio Bluetooth – na co zwracać uwagę przy montażu

Rozwój technologiczny sprawił, że projektanci i posiadacze urządzeń elektronicznych częściowo przestali się zadowalać wszędobylskim okablowaniem. Na szczęście szybko przyszła odpowiedź na te problemy, czyli standardy bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu. Obecnie najpopularniejszym z nich jest standard Bluetooth, który wykorzystując fale radiowe, pozwala na komunikowanie się urządzeń oddalonych od siebie nawet o 140 metrów.

Kwestią czasu stało się wykorzystanie Bluetooth w urządzeniach peryferyjnych komputerów, komputerach i w telefonach. W przypadku klawiatur i myszy najczęściej wykorzystuje się moduł Bluetooth o drugiej klasie mocy, ponieważ 10 metrów, a na taką odległość pozwala ta klasa, to dystans wystarczający. Pojawienie się standardu Bluetooth 4.0 zwiększyło realny zasięg do 100 metrów. Dzięki temu standard upowszechnił się w wielu sprzętach używanych w domach i biurach. Jednym z nich jest radio Bluetooth, które może sprawić, że dźwięki muzyki dotrą do każdego miejsca przestrzeni, w których się znajdujemy.

radio bluetooth giraPodtynkowe radio Bluetooth – miejsca instalacji

Radio Bluetooth może znaleźć się w dowolnym miejscu w domu lub biurze. Do montażu zwykle niezbędna jest standardowa puszka o średnicy 60 milimetrów. Oczywiście, należy zwrócić uwagę na klasę mocy modułu, żeby wiedzieć, w jakiej odległości maksymalnie może znajdować się urządzenie sparowane z radiem. Przy czym bierzemy pod uwagę moduł o większym zasięgu.

Ochrona przed ciałami stałymi

Jeśli chcemy, by nasze radio, lub głośniki znalazły się w miejscu, w którym nietrudno o kontakt z pyłem, czy też innymi, większymi ciałami stałymi, to powinniśmy zwrócić uwagę na oznaczenie IP, czyli stopień ochrony. Jest to oznaczenie, które informuje nas o tym, na ile bezpieczna jest dana obudowa elementu elektroinstalacji. Oznaczenie składa się z liter IP i dwóch cyfr charakterystycznych, z których obie dotyczą różnych kwestii.

O ochronie przed wnikaniem przez ciała stałe, ale także przed dostępem do niebezpiecznych części znajdujących się wewnątrz obudowy, informuje pierwsza cyfra. W tym przypadku 0 oznacza brak ochrony, a 6 ochronę maksymalną – pyłoszczelność.

Jeśli radio Bluetooth ma znaleźć się na przykład w warsztacie, to jest szansa, że w jego pobliżu będzie sporo pyłu. Żeby długo cieszyć się urządzeniem, powinno być ono oznaczone co najmniej cyfrą 5. Choć dobrze jest też zadbać wtedy o miejsce instalacji radia – jeśli to możliwe, najlepiej zamontować je na względnie bezpiecznym i osłoniętym obszarze.

Wodoszczelność

O wodoszczelności (lub jej braku) poinformuje nas druga cyfra charakterystyczna. Ta cyfra występuje w przedziale od 0 do 8 i podobnie, jak wcześniej – im wyższa, tym wyższy stopień ochrony przed wodą. 1 oznacza, że oprawa poradzi sobie z kroplami wody, natomiast 8 na obudowie pozwala nam na całkowite zanurzenie jej w wodzie.

Dodatkowe możliwości

Radio Bluetooth może mieć możliwość zapamiętania kilku, a nawet kilkunastu urządzeń, dzięki czemu nie trzeba będzie łączyć się z nim za każdym razem, kiedy przerzucamy się z telefonu na komputer. Dodatkowo, jeśli chcemy posłuchać zwykłych stacji radiowych, możemy zdecydować się na takie modele, które to umożliwiają. Warto wiedzieć, że radio można integrować z oświetleniem w danym pomieszczeniu. Wtedy możliwe będzie rozpoczęcie odtwarzania muzyki wraz z włączeniem światła, co jest szczególnie przydatne w zakładach usługowych.