Na jakiej wysokości gniazdka? Podpowiadamy, jak zaplanować domową instalację elektryczną
Gniazdka elektryczne są stałymi elementami pomieszczeń mieszkalnych. Wprawdzie często nie zwracamy na nie uwagi, jednak trudno wyobrazić sobie codzienne wygodne funkcjonowanie bez ich obecności. Aby korzystanie z domowych urządzeń i sprzętów zasilanych energią elektryczną było bezpieczne i komfortowe, warto starannie przemyśleć wysokość, na jakiej zostaną zamontowane gniazda oraz sposób ich rozmieszczenia. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.
O czym pamiętać, planując rozmieszczenie gniazdek?
Układ gniazdek elektrycznych w domu lub mieszkaniu najwygodniej zaplanować na etapie budowy lub remontu, gdyż montaż tych elementów wymaga sporej ingerencji w ściany pomieszczeń. Zanim zdecydujemy, gdzie chcemy umieścić kontakty, musimy przemyśleć, w jakich miejscach będą znajdowały się urządzenia takie jak: lodówka, pralka zmywarka, komputer stacjonarny, telewizor, kuchenka etc.. Istotną kwestią jest także rozkład mebli. Gniazdko zastawione szafą czy komodą przestaje być funkcjonalne. Dobrym pomysłem w niektórych przypadkach jest wpasowanie kontaktów w elementy umeblowania, np blat biurka do pracy czy blat kuchenny.
Gniazdka elektryczne w kuchni
Kuchnia jest jednym z pomieszczeń, gdzie na co dzień korzysta się z dużej liczby urządzeń AGD. Część z nich, np. lodówka musi stale być podłączona do sieci, inne włącza się okazjonalnie. Najbardziej optymalną wysokością, na jakiej powinno znajdować się gniazdko, do którego będzie podłączona lodówka jest 30-100 cm. W przypadku innych sprzętów podłączonych na stałe, jak np. zmywarka czy kuchenka, dobrze sprawdzi się wysokość 30-50 cm. Spośród szerokiej oferty dostępnych na ryku gniazdek, do kuchni najlepiej wybrać te wyposażone w uziemienie. Takie gniazdka poprawiają bezpieczeństwo podczas korzystania z urządzeń o dużej mocy, np. zmywarka lub kuchenka. Aby zapewnić sobie komfortowe korzystanie ze sprzętu AGD ułatwiającego przygotowywanie potraw, najlepiej umieścić gniazdka na wysokości blatów kuchennych. Gniazda nablatowe sprawdzą się tutaj idealnie.
Jak zaplanować gniazdka w łazience?
W łazience kluczową sprawą jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa podczas korzystania z urządzeń zasilanych prądem. Specyfika tego pomieszczenia sprawia, że panuje w nim wysoka wilgotność a obecność wanny, prysznica oraz umywalki wiąże się z ryzykiem zachlapania wodą gniazdek elektrycznych. Do łazienek świetnie sprawdzają się gniazdka hermetyczne, wyposażone w specjalne zabezpieczające klapki, chroniące przed dostępem wody. Ze względu na ryzyko porażenia prądem podczas korzystania z urządzeń elektrycznych w łazience, rozmieszczenie w tym pomieszczeniu gniazdek zostało określone przepisami. Gniazdka powinny być montowane w odległości przynajmniej 60 cm od wanny. W przypadku gniazd 230V, wysokość ich montażu nie może być mniejsza niż 1,2 m a łączniki światła muszą znajdować się przynajmniej 1,4 m nad ziemią.
Bezpieczne rozmieszczenie gniazdek w pokoju dziecięcym
Wysokość gniazdek w pokoju dziecięcym powinna być dobrana w taki sposób, by wygodnie było z nich korzystać. Zazwyczaj wybieraną odległością od podłogi kontaktów zakładanych w pokojach jest 30 cm. W pomieszczeniach dla młodszych dzieci, warto zadbać o ochronę przed porażeniem prądem. Pomocne w zapewnieniu bezpieczeństwa maluchom są gniazdka wyposażone w przesłony torów prądowych.