Wyłącznik Wifi – jak działają i dlaczego warto je mieć?
Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej inteligentnych rozwiązań, a jednym z nich są wyłączniki WiFi. Umożliwiają swobodne i komfortowe wyłączanie oraz włączanie światła – wyłącznie za pośrednictwem WiFi! Jak działają tego typu wyłączniki oraz dlaczego warto je mieć w swoim domu? Sprawdź!
Czym jest wyłącznik WiFi i jak działa?
Wyłącznik WiFi jest prostym w budowie elementem. Zwany jest również klawiszem, przełącznikiem i łącznikiem. Ma on dokładnie to samo zadanie, co klasyczny włącznik. Jego największym atutem jest jednak możliwość włączania i wyłączania światła za pośrednictwem Internetu. Co istotne, nie trzeba być podłączonym do WiFi znajdującego się w domu, bowiem obsługa jest możliwa tak naprawdę z każdego miejsca, w którym jest dostęp do Internetu.
Najczęściej tego typu włącznik posiada dedykowaną aplikację mobilną, która umożliwia kontrolę oświetlenia. Najbardziej zaawansowane modele oferują nie tylko możliwość włączania i wyłączania, ale również regulowania intensywności światła. W praktyce działa to tak, że jeśli zapomniałeś wyłączyć światła przed wyjściem z domu, możesz to zrobić będąc już w podróży. Niektóre modele posiadają dodatkowo możliwość ustawienia timera, dzięki któremu światło wyłączy się po upłynięciu określonego wcześniej czasu.
Największe atuty włączników WiFi
Włączniki WiFi są pozbawione mechanicznych klawiszy. Sprawia to, że mogą być stosowane również w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgotności. Ryzyko wystąpienia awarii zostało bowiem zminimalizowane.
Istotnym atutem tego rozwiązania jest intuicyjność. Aplikacje mobilne są proste i wygodne w użytkowaniu, zatem każdy bez problemu poradzi sobie z ich obsługą – również dzieci oraz osoby starsze, które na co dzień nie korzystają z Internetu. Włączniki WiFi mogą stanowić jedynie część inteligentnego domu. Doskonale sprawdzą się w towarzystwie innych rozwiązań, takich jak możliwość sterowania roletami z poziomu aplikacji mobilnej, czy możliwość włączania i wyłączania ogrzewania.
Włączniki WiFi charakteryzują się dużym zasięgiem sygnału. Pomimo odległości, sygnał przenika do pożądanego pomieszczenia i możliwe jest bezproblemowe sterowanie. Co więcej, system ten jest bardzo bezpieczny. Przełącznik WiFi ma małą siłę prądu, a więc w przypadku uszkodzenia – nie stanowi dużego zagrożenia dla użytkowników.
Warto również wspomnieć, że włączniki WiFi działają ze wszystkimi możliwymi rodzajami żarówek. Niezależnie od tego, czy chcesz zastosować żarówki energooszczędne, żarowe czy może LED – wyłączniki WiFi są dla Ciebie dostępne.
Z poziomu aplikacji mobilnej możesz dowolnie zmieniać ustawienia i tryby działania urządzeń oświetleniowych. Parametry dostosujesz do własnych, indywidualnych potrzeb oraz trybu życia.
Włączniki WiFi i jego budowa
Przełącznik WiFi jest wyposażony w odbiornik oraz nadajnik. Gdy przekaźnik odbiera określony sygnał, przekazany np. z aplikacji mobilnej, zamyka obwód okablowania. Jest on zamontowany wewnątrz lampy lub w jej pobliżu. Dodatkowo element ten jest wyposażony w generator prądu o niewielkim rozmiarze. Umożliwia generowanie prądu po naciśnięciu wybranej funkcji.
Co istotne, wyłączniki WiFi najczęściej są wyposażone nie tylko w intuicyjne aplikacje mobilne, ale także komfortowe piloty. Oświetleniem można więc sterować również z poziomu pilota, jednak nie jest to możliwe poza domem. Wówczas zgaszenie światła umożliwia aplikacja mobilna.
Jak zamontować inteligentny włącznik WiFi?
Montaż włącznika WiFi nie jest wcale skomplikowany. Należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:
- Mechanizm włącznika należy przyłączyć do metalowej ramki, a następnie przełożyć go przez ramkę i wcisnąć.
- Mechanizm włącznika należy podłączyć zgodnie ze wskazówkami producenta. Proces ten może się różnić w zależności od modelu produktu.
- Wyłącznik należy zamocować z metalową ramą w puszce. Napis “RoHS” powinien być skierowany w stronę ściany.
- Następnie należy założyć szklany panel nakładając go od góry oraz docisnąć jego spód.
- Pozostaje już tylko włączyć zasilanie sieciowe. Światło może zacząć się samodzielnie włączać i wyłączać, bowiem wymaga kalibracji. Tutaj warto skorzystać z porad producenta. Po skalibrowaniu urządzenia, włącznik nadaje się do użytkowania.
Chcąc korzystać z inteligentnego włącznika, należy również pobrać aplikację mobilną oraz połączyć ją z zakupionym włącznikiem. Aplikacja będzie inna w zależności od modelu, a więc tutaj również należy kierować się wskazówkami od producenta.
Masz pytania odnośnie produktów? ZADZWOŃ: Łukasz Ponder 784-024-176