zwiń

Gniazdka natynkowe – wady i zalety takich rozwiązań

Gniazda stanowią istotną część instalacji, z tego względu znajdziesz je w każdym pomieszczeniu mieszkalnym czy przestrzeni komercyjnej. Te elementy elektroinstalacyjne mogą stanowić element dekoracyjny w pomieszczeniu lub być neutralne i dyskretnie komponować się z wystrojem wnętrza. Wśród gniazd dostępnych na rynku można wyróżnić kilka rodzajów, m.in. gniazdka podtynkowe i natynkowe. Przedstawiamy Ci cechy gniazd natynkowych, ich wady oraz zalety.

 

Co wyróżnia gniazda natynkowe?

Już na pierwszy rzut oka łatwo rozróżnić gniazdko natynkowe od podtynkowego. Wyróżnia się sporym rozmiarem a kształtem przypomina sześcienną puszkę przymocowaną do ściany. Często gniazdka natynkowe wyposażone są w zabezpieczającą klapkę. Wymiary gniazdek natynkowych wynikają z konieczności pomieszczenia większej liczby przewodów. Często stosuje się je w pomieszczeniach, gdzie cała instalacja poprowadzona została na zewnątrz ścian. To popularne rozwiązanie w pomieszczeniach przemysłowych, gospodarczych, lecz gniazdka natynkowe można również spotkać w industrialnych loftach. Jeżeli chodzi o właściwości, to zarówno gniazdka natynkowe, jak i podtynkowe spełniają identyczne funkcje. Rozróżnia je wyłącznie sposób montażu.

 

Gniazdo natynkowe z/u THPG bakelit czarny

Z jakich powodów warto zakładać gniazdka natynkowe?

Główną zaletą gniazdek natynkowych jest prostota montażu. Ich założenie lub przeniesienie nie wymaga kucia ścian. Zakładanie gniazd natynkowych pozwoli Ci oszczędzić czas oraz koszty związane z pracami przy układaniu instalacji elektrycznej. Dzięki możliwości umieszczenia całości mechanizmu gniazdka na ścianie, możliwa jest jego instalacja również w miejscach, gdzie ściana nie ma wystarczającej grubości, by pomieścić tradycyjne gniazdko. Umieszczone na zewnątrz ściany gniazdka bardzo łatwo wymienić w przypadku awarii. Zazwyczaj stosuje się je w obiektach, gdzie estetyka odgrywa drugorzędną rolę, jednak nie zawsze. Poprowadzone na zewnątrz przewody i masywne gniazdka natynkowe mogą stanowić interesujący element dekoracyjny wnętrza urządzonego w surowym stylu industrialnym. Gniazdo natynkowe jest doskonałym wyborem do pomieszczeń o szczególnie dużej wilgotności. Jego solidna konstrukcja pozwala na dokładne zabezpieczenie przewodów przed dostępem wody. Hermetyczne gniazdka natynkowe należą do niezwykle wytrzymałych i szczelnych elementów elektroinstalacyjnych.

 

Jakie są wady gniazdek natynkowych?

Dla większości osób największą wadą gniazdek natynkowych jest ich mało atrakcyjny wygląd. Do większości mieszkań i domów wybiera się dyskretne i eleganckie elementy elektroinstalacyjne, które dobrze korelują ze stylem wnętrz. Gniazdka natynkowe mają spore gabaryty. Ze względu na to, że wystają one ze ściany, nie wszędzie można je zamontować. Trudno ukryć takie gniazdko za meblami. Aby móc wygodnie z niego korzystać niezbędna jest odpowiednia ilość wolnej przestrzeni, z tego względu nie jest to dobry wybór do małych, mocno zapełnionych sprzętem i meblami pomieszczeń. Posiadając gniazdka natynkowe trudniej przeprowadzić przemeblowanie, gdyż ustawiając nowe meble, konieczne jest uwzględnienie obecności wystających ze ścian elementów instalacji.