zwiń

Gniazdka na tarasie – jakie wybrać?

Grill elektryczny i muzyka podczas letnich wieczorów w ogrodzie? A może praca zdalna na świeżym powietrzu? Swobodny dostęp do źródła prądu na tarasie, znacznie poszerza możliwości spędzania czasu w przestrzeni ogrodu. Odpowiednie rozplanowanie oraz dobór osprzętu elektrycznego warunkuje nie tylko komfort użytkowników, ale też bezpieczeństwo korzystania z instalacji elektrycznej. Urządzając taras, warto pomyśleć o rozmieszczeniu gniazdek możliwie jak najwcześniej. Jakie gniazda wybrać, by móc najpełniej cieszyć się potencjałem aranżowanego tarasu? Podpowiadamy!

Przede wszystkim szczelność – gniazda na tarasie

Pierwszym parametrem, który koniecznie należy wziąć pod uwagę przy wyborze gniazd jest ich stopień ochrony przed wnikaniem ciał stałych oraz penetracją wody, wyrażany przez wskaźnik IP. Im większy stopień szczelności, tym mniejsza szansa na przedostanie się do newralgicznych części urządzenia wody, kurzu i innych czynników z zewnątrz. Ogólnie można by przyjąć, że gniazda na tarasie, szczególnie odkrytym lub częściowo zadaszonym, powinny być hermetyczne (najlepiej co najmniej na poziomie IP54). Większa ochrona oznacza większe bezpieczeństwo użytkowania.

Gniazda na taras – gniazda ścienne

Można wyróżnić dwie podstawowe kategorie gniazdek, które sprawdzą się świetnie w przestrzeni tarasu. Pierwszą kategorię stanowią gniazda montowane do elewacji, czyli gniazda ścienne, natynkowe lub podtynkowe, posiadające zabezpieczające klapki. Jeśli taras będzie posiadał zadaszenie, a nawet lekkie ścianki, można zdecydować się np. na pojedyncze gniazdko o klasie szczelności IP44 lub model podobny wizualnie, ale o większym stopniu szczelności IP54. Zapewne warte uwagi są gniazda ze wskaźnikiem IP55, w tym potrójne gniazdko w kolorze szarym lub modele gniazd hermetycznych marki Berker, choćby utrzymane w odcieniach brązu, pasujące np. do drewna, czy gniazdka z polem opisowym. Wiele ciekawych propozycji hermetycznego osprzętu elektrycznego (IP66) posiada w swojej ofercie Protecta. Wśród modeli ściennych gniazdek tej marki znaleźć można nawet gniazdo komputerowe. Co istotne, w przypadku gniazd podtynkowych, stopień szczelności IP66 obejmuje również podpiętą wtyczkę! Gniazdka z osłoną blokującą wtyczkę posiada w ofercie marka Legrand. Model, o którym mowa posiada stopień ochrony i szczelności na poziomie IP66.

Gniazdka na taras dla koneserów designu

Wiele modeli gniazdek ściennych, które mogą być montowane na zewnątrz, nie zachwyca lekkością i wyszukanym wzornictwem. Dla wielu osób kwestie estetyczne są bardzo ważne, a pieczołowicie opracowany projekt aranżacji tarasu przewiduje wyłącznie elementy o wysokim standardzie nie tylko praktycznym, ale i wizualnym. Czarne, bakelitowe gniazdka wpisują się idealnie w to założenie. Posiadają IP44 i występują w wielu wariantach. Wzornictwo gniazdek nawiązuje do stylu retro lub industrial, ale będzie prezentować się znakomicie również w przestrzeniach, utrzymanych w innych stylach.

Komfortowa alternatywa – podłogowe gniazdka na tarasie

Drugi typ gniazdek, które świetnie sprawdzą się na tarasie, to montowane w puszkach instalacyjnych gniazda podłogowe. Jeśli jesteśmy na etapie planowania budowy tarasu, gniazda podłogowe są najlepszą opcją. Jeśli jednak podłoga jest już wykończona, instalacja tego typu osprzętu będzie utrudniona, ale oczywiście nie niemożliwa. Puszki podłogowe (mieszczące gniazda) wykonane są najczęściej ze stali nierdzewnej lub mosiądzu. Można montować je pojedynczo lub podwójnie do każdego typu podłogi – drewnianej, ceramicznej, kamiennej, a nawet w wylewkach betonowych. Często gniazda podłogowe wyposażone są w wejścia komputerowe, czy multimedialne, co znacznie podnosi ich funkcjonalność. Choć pokrywy puszek podłogowych są niezwykle estetyczne, to często można pokryć je dodatkowo panelami, czy płytkami. Tego typu rozwiązanie czyni gniazdo niemal niewidocznym. Dostępne są zarówno puszki z okrągłymi pokrywami, jak i kwadratowymi. Osprzęt tego typu najczęściej posiada stopień ochrony IP44, jednak są modele o znacznie wyższym wskaźniku szczelności, idealne do montażu na zewnątrz – puszki podłogowe IP66. Gniazdka zainstalowane w podłodze wyposażone są np. w blokady zapobiegające przypadkowemu otwarciu. Jeśli zależy nam na bezpiecznym, praktycznym i jednocześnie estetycznym rozwiązaniu – puszki podłogowe okażą się idealne.

Puszka podłogowa Legrand 1x230V kwadratowa inox

 

Gniazdka na tarasie – osprzęt pomocniczy

Wybór gniazdek na taras to nie wszystko – należy też pamiętać o potrzebnym choćby do zabezpieczenia połączeń przewodów osprzęcie. Niezbędne okażą się specjalne puszki instalacyjne o odpowiedniej klasie szczelności. Niektóre z nich, tzw. puszki łączeniowe, umożliwią bezpieczne i sprawne wykonanie połączenia obwodów elektrycznych. Często wykonane są z odpornego tworzywa w kolorze czarnym, choć dostępne są też puszki mosiężne. Innego rodzaju puszki umożliwiają rozdzielenie instalacji na kilka obwodów – są to puszki rozgałęźne lub rozgałęziacze.