zwiń

Gniazda natynkowe a klasyczne – za i przeciw

Rodzajów gniazd – jak wiadomo – jest bardzo wiele. Niezależnie od przyjętej kategoryzacji, osprzęt elektroinstalacyjny powinien być dobierany pod względem potrzeb, możliwości, czy obowiązujących norm i wymogów (choćby związanych z bezpieczeństwem). Dobór gniazd elektrycznych kierowany sposobem montażu, najczęściej nie wynika wyłącznie z indywidualnych upodobań… Kiedy więc należy wybrać gniazdo natynkowe, a kiedy podtynkowe? I jakie są zalety i wady tych rozwiązań?

Gniazda natynkowe – plusy, minusy (oraz ich względność)

Natynkowe gniazda elektryczne, jak sama nazwa wskazuje, montowane są na powierzchni ściany. Ich mechanizm znajduje się w puszce, która może cechować się choćby zwiększoną odpornością na wilgoć. Gniazda natynkowe nie wymagają kucia w ścianie (co wydaje się być zdecydowaną zaletą tego typu osprzętu, obniżającą koszt i czas remontu), sprawdzą się więc tam, gdzie specyfika murów nie pozwala lub co najmniej ogranicza możliwości ingerencji w ich strukturę (np. piony wentylacyjne) albo kiedy ściany są zwyczajnie zbyt cienkie, by pomieścić puszkę i przeprowadzić w nich kable. Gniazda natynkowe można montować w miejscach wyposażonych już w instalację elektryczną.

Walory wizualne gniazd natynkowych

niazda natynkowe odstają od ściany – to oczywiste. Dla wielu osób oznacza to zasadnicze zaburzenie estetyki wnętrza, przesądzające o chęci wyboru tego typu gniazda. Inni natomiast, szczególnie miłośnicy stylu loft, widzą tutaj możliwość uatrakcyjnienia aranżacji pomieszczeń. Trudno więc jednoznacznie wskazać, czy umiejscowienie całego mechanizmu gniazda elektrycznego na powierzchni ściany jest jego wadą, czy zaletą. Jednak mając na uwadze dostępność modeli gniazd natynkowych o zachwycającym designie, zachęcamy przynajmniej do nieodrzucania na wstępie tego typu rozwiązań. 

Klasyczne gniazda podtynkowe – rozwiązanie uniwersalne

Mechanizm gniazda podtynkowego w całości umieszczony jest wewnątrz ściany. Na jej powierzchni znajduje się jedynie oprawa. Obecnie wybór modeli opraw potrafi spowodować niemały zawrót głowy. Do wyboru są klasyczne warianty wykonane z tworzywa sztucznego i ogromna gama nieszablonowych produktów ze szkła, metalu, drewna czy nawet marmuru. Efekty wizualne, jakie może zaoferować gniazdo podtynkowe, potrafią zachwycać i są zapewne bardziej uniwersalne od modeli natynkowych. Jednak montaż podtynkowy wymaga kucia w ścianie, co generować może co najmniej niedogodności.

Szerokie spektrum możliwości – gniazda podtynkowe

Gniazda podtynkowe mogą oferować wiele dodatkowych (w porównaniu z gniazdami natynkowymi) udogodnień. Gniazda wielokrotne, czy multifunkcyjne stwarzają możliwość swobodnego, idealnie dopasowanego do potrzeb współczesnego użytkownika korzystania z energii.

Estetyka polem rywalizacji. Gniazda natynkowe a klasyczne

Pomijając kwestię gustu, bo przecież zarówno modele gniazd natynkowych, jak i podtynkowych znajdują swoich wielbicieli i potrafią stanowić niekwestionowaną ozdobę pomieszczenia, należy nadmienić o innej, nieraz pożądanej kategorii estetycznej, a mianowicie – subtelności

Jeśli chcesz, by osprzęt elektroinstalacyjny stanowił delikatne, neutralne lub wręcz ledwo zauważalne wyposażenie wnętrza, dodające mu funkcjonalności, a niekoniecznie walorów dekoracyjnych, to zdecydowanie lepszą opcją będą gniazda podtynkowe z ogromną paletą estetycznych rozwiązań.

Wybierając rodzaj gniazda elektrycznego, warto w pierwszej kolejności skupić się na innych niż wizualne walorach. Gniazdo powinno przede wszystkim spełniać swoje podstawowe funkcje – umożliwiać bezpieczny i komfortowy dostęp do zasilania. A w tej kwestii, oba rodzaje gniazd – niezależnie od sposobu montażu – sprawdzą się świetnie.