Gniazda hermetyczne podtynkowe – zastosowanie
Niestandardowe sytuacje wymagają równie niestandardowych rozwiązań, by sprostać pokładanym w nich wymaganiom. W miejscach o podwyższonym stopniu wilgotności i narażonym na częstsze występowanie kurzu, standardowe gniazda elektryczne nie wystarczą. Optymalne parametry techniczne do tego typu miejsc mają natomiast gniazda hermetyczne. Gdzie należy je montować? Jak dobrać odpowiedni stopień szczelności gniazda i dlaczego to tak istotne? Odpowiadamy!
Dlaczego warto montować podtynkowe gniazda hermetyczne w domu?
Główne zadanie, jakie ma spełniać gniazdo hermetyczne podtynkowe, związane jest z bezpieczeństwem – tak osób przebywających w obiekcie, jak i samej instalacji elektrycznej oraz zasilanych prądem sprzętów (dobrze, by gziazdo miało uziemienie). Ingerencja wody lub ciał obcych w instalację, może powodować spięcia, a w skrajnych przypadkach nawet pożary. To właśnie dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór osprzętu elektroinstalacyjnego. Zaniedbania w tym zakresie mogą być tragiczne w skutkach. Przy wyborze gniazd należy zatem wziąć pod uwagę ich parametry, w tym przede wszystkim stopień szczelności określany międzynarodową skalą IP. Minimalny stopień szczelności gniazd hermetycznych, który pozwala na nazywanie ich takimi, to IP44.
Gniazdko z klapką. Gdzie montować gniazda hermetyczne?
Gniazda hermetyczne, podtynkowe oraz natynkowe, sprawdzą się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku – wszędzie tam, gdzie zachodzi ryzyko przedostania się do gniazdka wilgoci i drobnych ciał stałych. Pomieszczeniami, w których należy zdecydować się na tego typu osprzęt są
- łazienki,
- kuchnie,
- piwnice,
- garaże.
Trzeba pamiętać, że gniazda hermetyczne natynkowe wyposażone są w klapkę – dlatego warto rozważyć ich montaż również w pokoju dziecięcym. Ograniczy to możliwość przypadkowej ingerencji dziecka w gniazdko.
Gniazda hermetyczne podtynkowe sprawdzą się też świetnie w przestrzeni tarasu, balkonu, czy na elewacji domu. Dostęp do elektryczności na zewnątrz budynku wpływa z jednej strony na komfort przebywania na świeżym powietrzu (podłączenia sprzętu grającego, grilla elektrycznego, lampy, czy laptopa – np. dla pracujących zdalnie), a z drugiej umożliwi sprawną pielęgnację zieleni (podłączenie kosiarki i innych elektrycznych sprzętów do pracy w ogrodzie).
Wybierając gniazda hermetyczne podtynkowe należy pamiętać o specyfikacji technicznej – na zewnątrz sprawdzą się gniazda o stopniu szczelności IP55. W pomieszczeniach domowych zwykle wystarcza IP44. Dodatkowo, chcąc podnieść funkcjonalność danego miejsca, warto zdecydować się na montaż gniazda wielokrotnego.
Gniazda hermetyczne podtynkowe – aranżacja przestrzeni i estetyka
Choć w przypadku gniazd hermetycznych estetyka odgrywa rolę najwyżej drugoplanową, nie brakuje osób, którym spójny wystrój pomieszczenia mocno leży na sercu. Natynkowe gniazda hermetyczne często zaburzają obrany szyk i styl wnętrz lub tarasu. Ponadto, biorąc pod uwagę jeszcze konieczność swobodnego dostępu do kontaktu, odstający od ściany element znacznie utrudnia urządzenie przestrzeni – niemożliwe jest ustawienie czegokolwiek przed nim. Pozostawienie pustej przestrzeni może jednak nie wchodzić w grę, szczególnie w przypadku małych i z natury nieustawnych balkonów (ale też np. łazienek, czy kuchni). W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się gniazda hermetyczne podtynkowe, montowane (jak sama nazwa wskazuje) w puszce pod tynkiem – jak w przypadku większości gniazd elektrycznych w domu.